advertise

معرفی سطوح کیفیت API و ILSAC

معرفی سطوح کیفیت API و ILSAC

طبقه بندی کیفیت روغن موتور ب انجمن نفت آمریکا API

انجمن نفت آمریکا (American Petroleum Institute) کیفیت روغنهای موتور را در دو گروه دسته بندی نموده است.
گروه اول روغنهای موتور برای خودروهای بنزینی که با علامت S [مخفف Serves (نماینده ایستگاههای تعویض روغن، گاراژها و بنگاههای فروش خودروها] مشخص شده
گروه دوم روغنهای موتور دیزلی که با علامت C [مخفف Commercial (وسایل نقلیه تجارتی، کشاورزی و ناوگان)] مشخص شده است.
و سطح کیفیت هر یک از روغنهای این دو گروه به وسیله حروفی (به ترتیب الفبا) کره بعرد از حررف S یا C نوشته میشود، مشخص میگردد. روشهای آزمایش جهت تعیین روغن خاص توسط سازمان ASTM استاندارد شده است.


کیفیت روغن موتور های بنزینی (API)

SA: این دسته روغن ویژه موتورهای بنزینی و دیزلی است که در شرایط کاملا آسان کار می کنند و نیازی به مواد افزودنی ندارند.

SB: این دسته روغن برای موتورهای بنزینی است که در شرایط نسبتا آسان کار می کنند و حاوی مقداری افزودنی ضد سایش و اکسیداسیون هستند.
SC: روغن موتور حاوی افزودنی های ضد زنگ، ضد سایش و افزاینده پاک کنندگی است.

SD: مشابه کد SCاست به طوری که دارای مقدار بیشتری از مواد افزودنی هستند. همچنین در مقابل تغییرات شدید دمای موتور مقاوم تر است.

SE: مقدار افزودنی بیشتری نسبت به کد قبلی دارد.

SF: نسبت به SE حاوی مقدار بیشتری افزودنی ضد اکسیداسیون و ضد سایش است.

SG: دارای کیفیت بالاتر نسبت به کدهای قبلی با دارا بودن افزودنی بیشتر و با کیفیت تر.

SH: قابلیت فیلتر شدن بهتر و فراریت کمتر نسبت به

SJ: مشابه SH می باشد اما با کیفیت بالاتری تولید می شود.

SL: سطح کیفیت روغن های تولید شده تا سال ۲۰۰۲ برای مصرف طبق خط مشی و قابلیتهای مورد نظر API و آزمون درجه گرانروی SAE در مورتورهای بنزینی مدرن.

SM: مناسب به کارگیری در موتور خودروهای طراحی شده تا سال ۲۰۱۰

SN: مناسب تمام موتور خودروهایی که از سال ۲۰۱۰ به بعد طراحی شده اند. این روغن موتور با مقاومت بهتر در برابر اکسیداسیون، پوشش دهی بیشتر و محافظت در برابر رسوب گذاری بر روی قطعات و افزایش کارایی روغن موتور در دمای پائین بهبود یافته است.


فروشگاه اینترنتی موتور توتال - تحت نظارت شرکت آدلی روانکاران ایرانیان

کیفیت روغن موتور های دیزلی (API)

CA : روغن مخصوص خودروهای مدل ۱۹۴۰ تا ۱۹۵۰ با سوخت دیزل که در شرایط آسان کار میکنند. (سوخت با درصد گوگرد پایین)

CB : روغن مخصوص خودروهای مدل ۱۹۴۹-۱۹۶۰ با سوخت دیزلی (سوخت حاوی درصد بیشتری از گوگرد) برای شرایط معمولی کار موتور دیزلی. روغنهای این سرویس از زنگ زدگی یاتاقانها و رسوبات ناشی از سوخت نامرغوب در دماهای زیاد جلوگیری میکند.

CC : روغن مخصوص خودروهای مدل ۱۹۶۱ برای استفاده در خودروهای دیزلی در شرایط کاری متوسط تا سخت. مطابق با استاندارد MIL-L۲۱۰۴B روغنهای مختص این سرویس در مقابل رسوبات ناشی از دماهای زیاد در موتورهای دیزلی سوپر شارژ سبک که با شرایط کاری عادی و نسبتا سخت، مقاوم بوده و مانع زنگ زدگی و فرسایش میباشند. روغنهای این سرویس در کامیونها، کارخانجات، موتورآلات ساختمانی و در انواع تراکتورها مصرف میشود.

CD : روغن مخصوص خودروهای دیزلی مدل ۱۹۵۵ به بعد. برای استفاده در خودروهای دیزلی با سوخت نامرغوب (درصد گوگرد بالا حدود ۰.۵%) و شرایط کاری سخت موتورهای دارای سیستم سوپر شارژ و توربوشارژ با دور زیاد و موتورهای بنزینی که در شرایط سخت کار میکنند مطابق با استاندارد MIL-L۴۲۱۰۴C ،D . این روغنها از خوردگی یاتاقانها و از ایجاد رسوبات ناشی از سوخت نامرغوب در دماهای زیاد جلوگیری میکند.

CD-H : روغن مخصوص دیزلهای مدل ۱۹۸۷. این روغنها با مشخصات سطح کیفیت CD نیز مطابقت دارد.

CE : روغن مخصوص دیزلهای مدل ۱۹۸۷. این روغن برای موتور بعضی از دیزلهای سوپرشارژ و توربوشارژ طراحی شده است که در شرایط سرعت پایین و بار بالا و همچنین سرعت بالا، بار بالا میکنند. مطابق با استاندارد MIL-L۲۱۰۴Fفروشگاه اینترنتی موتور توتال - تحت نظارت شرکت آدلی روانکاران ایرانیان

مقالات موتور توتال

مقالات موتور توتال

جهت مشاهده سایر مقالات موتور توتال کلیک کنید

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.